Co można robić w Wiżajnach?

Wracając znad morza, przez Malbork, warto zwiedzić też Podlasie. Wiele osób nie wie, jak pięknym regionem jest Suwalszczyzna. Nie jest to najczęściej odwiedzane przez Polaków miejsce, choć na prawdę jest tu co oglądać. Trzeba także przyznać, że infrastruktura turystyczna jest tutaj na bardzo wysokim poziomie, szczególnie jeśli chodzi właśnie o miejscowość Wiżajny. Jej sporym atutem ostatnich czasów jest popyt na turystów, co zmusiło region do powstania wielu nowych i atrakcyjnych noclegów.

Wiżajny to dość spory ośrodek turystyczny, który corocznie przyciąga tysiące turystów, zarówno zimą jak i latem. Wiżajny są kojarzone jako polski biegun zimna, temperatury tu w okresie zimowym przekraczają nawet -30 stopni Celsjusza, a zima trwa najdłużej w Polsce – zaczyna się bowiem w połowie listopada, a kończy w marcu bądź z początkiem kwietnia.

Ciekawostką jest fakt, że na początku XX wieku zanotowano tutaj rekordowy okres zimę, która trwała aż do początkowych dni czerwca. Takie warunki zapewniają fenomenalne warunki dla narciarzy – są tu ciekawe, długie trasy biegowe, bardzo popularne podczas ferii. W lecie zaś najpopularniejsze w Wiżajnach i okolicy są takie miejsca jak Suwalski Park Krajobrazowy (w szczególności jego trasy rowerowych) czy stare wiadukty kolejowe, które nie są już używane i przepięknie wkomponowały się w tutejszy krajobraz. Dzisiaj jest to bardzo popularny obiekt wśród amatorów skoków na bungee, gdyż wysokie na ponad 40 metrów wiadukty kolejowe stanowią świetne miejsce do uprawiania tego ekstremalnego sportu.

Będąc w Wiżajnach lub ogólnie na Suwalszczyźnie, obowiązkiem wręcz jest zobaczenie na własne oczy rekordowego jeziora jakim jest Hańcza, tą nazwę na pewno każdy z nas słyszał na lekcji geografii, gdyż jest to najgłębsze w Polsce jezioro, sięgające aż 108,5 metra. Samo w sobie nie jest zbyt duże, jednak bardzo przejrzyste, paradoksalnie zalicza się do rodzaju jezior wysokogórskich, pomimo iż leży na północy Polski.

Trzeba przyznać, że Wiżajny na prawdę są miejscem, które warto odwiedzić, są jednym z popularniejszych miejsc na Suwalszczyźnie i dane statystyczne również o tym świadczą, ponieważ dziesiątki tysięcy osób rocznie odwiedza sam Suwalski Park Krajobrazowy, a turystów przybywających na trasy narciarskie i do innych ciekawych miejsc w okolicy jest znacznie więcej. Niektórzy są tu tylko przejazdem, aby zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce.

Dodaj komentarz