Malbork – miasto z ciekawą historią

Malbork jest przepięknym miastem położonym w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat. Jest to siedziba władz powiatowych, miejskich i gminnych. Pierwsze ślady osadnictwa na terenach, gdzie obecnie leży Malbork, datuje się już na epokę kamienia. Tereny te zawsze obfitowały w zwierzynę i bujną roślinność, a gleba na nich była żyzna. Teren ten przecięty jest rzeką oraz licznymi zbiornikami wodnymi, co sprawia, że teren ten obfitował i nadal obfituje, także w ryby. Dzięki temu już w XII wieku tereny te były gęsto zaludnione. Ludzie tworzyli coś na wzór niewielkich osad, wypasali bydło i zajmowali się uprawą roli, polowaniem i rybactwem.

Terenem obecnego Malborka władali książęta pomorscy. Zbudowana została przez nich nawet większa osada, którą nazwano Zantyr. Obecnie mówi się o Sztumie. Teren ten został podarowany w XIII wieku, a dokładnie w 1250 roku Zakonowi Krzyżackiemu. Ofiarodawcą był jeden z braci księcia Świętopełka – Sambor. Obecnie uznawany jest za tego, który ściągnął Krzyżaków do Polski. Krzyżacy przyjęli prezent i w 1274 roku zaczęli budowę zamku, który później stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Budowa spowodowała, że wokół niego miejscowa ludność zaczęła stawiać domy, warsztaty i sklepy. Wokół zamku powstała więc dosyć duża osada. Nowo powstała osada nazywała się Marienburg, czyli gród Marii, który stał się stolicą Państwa Zakonnego.

Dwanaście lat po rozpoczęciu budowy zamku, Marienburg uzyskał prawa miejskie chełmińskie. Miasto rozbudowywało się i otaczało murem. Początkowo mur nie był zbyt wysoki, jednak w czternastym wieku mury zostały podwyższone, co stworzyło z miasta twierdzę. Jednak Malbork nie był twierdzą nie do zdobycia. W swojej historii bowiem był oblężony, zdobywany przez wojska pruskie, czy w późniejszym wieku przez wojska Armii Czerwonej, a także dwukrotnie trawiony przez pożary.

Historia Malborka (>>więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Malbork) jest więc bardzo ciekawa, a jej pozostałości w postaci zabytków znajdujących się w mieście są tym, co obecnie przyciąga do niego coraz większą liczbę turystów. Malbork jest obecnie jednym z wielu turystycznych miast w Polsce, bogate w zróżnicowaną cenowo bazę noclegową (>>więcej na: ). Te noclegi, które znajdują się w pobliżu rynku czy zamku są droższe, co nie zmienia faktu, że są najszybciej rezerwowane.

Dodaj komentarz