Miejscowość w zachodniej Polsce: Sława

Wybierając lokalizację, w której spędzi się dłuższy bądź krótszy urlop warto czasami wziąć pod uwagę miejscowości mniej oblegane, a co z tym idzie mniej znane na arenie turystycznej. Wbrew obiegowej opinii ich pozycja nie ma aż tak wielkiego wpływu na jakość wypoczynku w takich miejscach. Jednym z czołowych tego przykładów jest znajdująca się w województwie lubuskim Sława, niewielkie miasteczko położone nad Jeziorem Sławskim, liczące ledwie pięć tysięcy mieszkańców, ale liczba osób na ulicach prawie o każdej porze roku uzupełniana jest przez zamieszkujących przybytki, wchodzące w skład bazy noclegowej (informacje na witrynie Meteora).

Turyści kuszą się na spędzenie swoich urlopów lub weekendów właśnie w Sławie z wielu powodów, wśród których jednym z najważniejszych jest z pewnością wspomniane jezioro – największy w województwie akwen wodny, którego brzegi bogate są w punkty widokowe, pomosty i przystanie żaglowe, gdzie można wynająć sprzęt bądź skorzystać z oferty jednego z tamtejszych przewoźników, gotowych pokierować relaksacyjnym rejsem po blisko 25-kilometrowym jeziorze. Wspomnieć należy też o szlakach rowerowych i turystycznych, prowadzonych przez najciekawsze fragmenty tamtejszego krajobrazu obejmującego szerokie, bukowe lasy, okraszonego opisanymi, charakterystycznymi punktami, zwracającymi uwagę na co ciekawsze stojące na drodze elementy naturalne, takie jak pomniki przyrody (tej ożywionej i nieożywionej), pomniki historyczne, a także obiekty dla regionu charakterystyczne, ważne dla lokalnej kultury i tradycji.

Sława posiada bogatą historię, którą poznawać można poprzez zwiedzanie licznych w samym mieście, jak i okolicach zabytków, takich jak tamtejszy pałac, kościoły, cmentarz, pozostałości po wartowni z drugiej wojny światowej czy stare miasto, gdzie poznać można od ludzi lub z tablic legendy dotyczące tej miejscowości. Wartym odwiedzenia jest park miejski, zachwycający swoim klimatem i urokiem, ograniczony z jednej strony jeziorem, a z drugiej kompleksem pałacowo-kościelnym. Znaleźć w nim można piękny ogród, park krajobrazowy czy inne pozostałości po jego barokowej genezie. Jeśli szuka się wypoczynku, który będzie połączeniem aktywności, krajoznawstwa ze spokojem i podziwianiem spokojnej, swojskiej okolicy – kilka noclegów w Sławie będzie jedną z najlepszych opcji, jakie można znaleźć na zachodzie Polski.

Dodaj komentarz