Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Najbardziej popularne regiony odwiedzane przez turystów w naszym kraju to góry oraz wybrzeże. Sporo ludzi odwiedza jeszcze Mazury – jak np. Morąg. Reszta kraju jest również odwiedzana przez turystów, ale już z mniejszą częstotliwością. A szkoda, ponieważ inne okolice potrafią być piękne na równi z wysokimi szczytami Tatr lub morskim wybrzeżem.

Jednym z takich regionów jest Jura Krakowsko-Częstochowska , obszar, na którym znajdziemy piękne krajobrazy, ciekawe twory skalne, wspaniałe okazy roślin oraz zwierząt, zabytki oraz wiele innych atrakcji. Wiele osób nie decyduje się na podróże w takie regiony, zwłaszcza z całą rodziną, obawiając się, że baza noclegowa okaże się niewystarczająca. Popularność morza i gór sprawiła, że rozwinęły się tam ośrodki oferujące wyżywienie i noclegi. Jura Krakowsko-Częstochowska również posiada jednak rozwiniętą ofertę >https://meteor-turystyka.pl. Ze względu jednak na spore rozproszenie atrakcji, jest ona również mniej skupiona w jednym miejscu. Ma to swoje plusy. Nocleg znajdziemy niemal wszędzie.

W Jurę Krakowsko-Częstochowska warto pojechać ze względu na unikatowe w skali Polski, a często i Europy, i świata piękno. W Jurze utworzono z tego względu Ojcowski Park Narodowy. Park ten jest wyróżniający się z kilku względów. Występuje w nim niebywała ilość nietoperzy. Również mnogość ich gatunków jest godna podziwu. Na 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce, 17 występuje w Ojcowskim Parku Narodowym. Podobnie park ten jest prawdopodobnie jedynym, w skład którego wchodzi doskonale zachowany zamek obronny z XIV wieku (Zamek na Pieskowej Skale). W parku są również jaskinie, w tym długa na ponad 300 m Jaskinia Łokietka oraz twory, takie jak słynna Maczuga Herkulesa.

Na terenie Jury jest również szlak nazwany Szlakiem Orlich Gniazd. Na jego trasie znajduje się 16 zamków, zbudowanych w ogromnej większości na wapiennych skałach. Wiele z nich podobnie jak Zamek na Pieskowej Skale wchodzi w obszar rezerwatów lub parków krajobrazowych.

Krótko rzecz ujmując, powyższe zalety Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie są jedynymi. Są tylko tymi najbardziej istotnymi (przynajmniej dla większości). Jura jest naprawdę urokliwym regionem kraju, który powinien być doceniony bardziej przez turystów.

Jedna myśl nt. „Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Dodaj komentarz